„Arcátlan sértés” – a horvát kormányfő is reagált arra az állításra, hogy Ukrajna áll a legközelebb az EU-tagsághoz

2025. július 14. 19:50

„Ezek az emberek mintha megszállottjai lennének Ukrajnának, és ez lenne a módja a hatalmon maradásuknak” – üzente meg Zoran Milanovic az európai vezetőknek.

2025. július 14. 19:50
null

Arcátlan sértés olyan országokkal szemben, mint Montenegró és Észak-Macedónia, azt állítani, hogy Ukrajna áll a legközelebb az EU-tagsághoz – mondta Zoran Milanovic horvát kormányfő hétfőn Zágrábban, Rumen Radev bolgár elnökkel tartott közösen sajtótájékoztatóján.

„Egyre valószínűbbnek tűnik számomra, hogy bizonyos európai struktúrák cinizmusa és arcátlansága megállíthatatlan. 

Ezek az emberek mintha megszállottjai lennének Ukrajnának, és ez lenne a módja a hatalmon maradásuknak” 

– fogalmazott a horvát elnök.

Hozzátette: Ukrajna háborúban álló ország, területi kiterjedése nem egyértelmű, és nem képes finanszírozni önmagát. Azt állítani, hogy közelebb van az EU-tagsághoz, mint Montenegró vagy Észak-Macedónia, arcátlan sértés ezekkel az országokkal szemben – húzta alá.

„Nem lenne jó jelzés a nyugat-balkáni országok számára”

Radev úgy vélte: nem lenne jó jelzés a nyugat-balkáni országok számára, ha Ukrajna a geopolitikai körülmények miatt elsőbbséget élvezne, 

anélkül, hogy teljesítené a tagsághoz szükséges feltételeket, és ugyanez vonatkozik szerinte Észak-Macedóniára is.

„Bulgária nem akadályozza Észak-Macedóniát az EU-tagság felé vezető úton. Az ország saját magát akadályozza, mert nem teljesíti a koppenhágai kritériumokat, különösen azokat, amelyek a diszkriminációval és az emberi jogokkal kapcsolatosak” – mondta Radev.

Szófia három éve vár arra, hogy Szkopje bevonja a bolgár kisebbséget Észak-Macedónia alkotmányába – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy nincsenek további feltételeik azokon kívül, amelyekben megállapodtak.

Milanovic szerint Horvátországnak több kritériumot kellett teljesítenie a tagsághoz, mint bármely más országnak.

„Emiatt nincs neheztelés vagy harag, de a valóság az, hogy egyes nyugat-balkáni országok potenciálisan kevésbé felkészülten csatlakoznak majd az EU-hoz” – vélekedett.

Megjegyezte továbbá, hogy Ukrajna tagja lesz az EU-nak, bármit is gondoljon ő vagy a horvát kormányfő, de egyelőre a megmaradásáért küzd, és most ebben kell segíteni.

Nyitókép: Ben STANSALL / AFP

(MTI)

***

Ezt is ajánljuk a témában

***

 

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
polárüveg
2025. július 15. 00:17
"Ezek az emberek mintha megszállottjai lennének Ukrajnának, és ez lenne a módja a hatalmon maradásuknak” helyett lehetett volna így fogalmazni? "Ezek az emberek MINTHA megfizetettjei lennének Ukrajnának, és ez lenne a módja a páratlan vagyon gyűjtésüknek”
Kotucso
2025. július 14. 21:49
Akkor mi az anyátok picsájáért nem vétóztok? 5-6 országgal már nem tudna elbánni az EU. Gyáva szarok vagytok,mindig Viktor háta mögé bújtok. A folyosón nagy a pofátok,aztán meghúzzátok magatokat.
LevEDIa
2025. július 14. 21:17
„Ezek az emberek mintha megszállottjai lennének Ukrajnának, és ez lenne a módja a hatalmon maradásuknak” Ez nincs messze az igazságtól - pedig nagyon próbálják titkolni. Ez a feltételezés egy telitalálatnak "látszik".
rezeda-kazmer
2025. július 14. 21:16
Hohokam: egyik fele reális, másik fele álmodik a nyomor... Ausztria pl nem igazán lesz szövetségesünk sosem, mert rivális KEurópára nézve. Szlovákia oké. Szlovéniát egyszerűen nem érdekeljük. Sok legtöbb szlovén azt sem tudja, hogy Mo-gal szomszédosak. (Bocs, de a válaszaim nem mindig jelennek meg, ha benyomom a válasz gombot)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!